Co to jest pierwsza pomoc?

W codziennym życiu każdego z nas może mieć miejsce sytuacja wymagająca udzielenia pierwszej pomocy. Nagłe zachorowanie, wypadek w domu lub w pracy - to tylko niektóre z nich. Szybkie i fachowe udzielenie pomocy osobie poszkodowanej decyduje o zdrowiu, a nawet o życiu człowieka.

"Pierwsza pomoc" to zespół czynności podejmowanych przez świadków zdarzenia do czasu przejęcia poszkodowanej osoby przez wykwalifikowane służby (ratownictwo medyczne, lekarz). Przede wszystkim co jest bardzo ważne - absolutnie nie podajemy żadnych leków!

Dlaczego szybkie udzielenie pomocy jest tak ważne?

Właściwa kolejność, jakość oraz czas rozpoczęcia czynności ratunkowych bardzo często decyduje o losie  poszkodowanego w stanie nagłego zagrożenia życia. Bardzo ważne jest zachowanie tzw. "łańcucha ratunkowego" pomocy poszkodowanym od pierwszych chwil po wypadku lub zachorowaniu, aż do specjalistycznego leczenia.

Ogniwa łańcucha ratunkowego mają zapewnić poszkodowanemu w możliwie krótkim czasie specjalistycznego postępowania lekarskiego, określanym "złotą godziną". 

Jeżeli jesteś świadkiem wypadku lub zdarzenia zagrażającego zdrowiu lub życiu człowieka to czas na podjęcie skutecznego działania to około 4-5 minut więc jest niezwykle krótki. Np. w Unii Europejskiej zespół ratownictwa medycznego dojeżdża do nagłego zatrzymania krążenia w ciągu 10 minut tylko do 10% przypadków. Więc bezczynne oczekiwanie na przyjazd zrm jest najgorszym co możemy zrobić dla poszkodowanego...

Co można zrobić?

Przede wszystkim regularnie szkolić się - nie ma innej drogi żeby zaznajomić się z tematem. Można uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez pracodawcę, bądź jeżeli jesteś pracodawcą - organizować takie szkolenia dla pracowników.

Do dyspozycji Kursantów oddajemy wysokiej jakości sprzęt szkoleniowy renomowanych firm.

Manekiny, wzbogacone o funkcję pomiaru jakości wykonywanej akcji RKO, umożliwiają realistyczny trening podstawowych czynności z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej.

Kamizelka szkoleniowa ACT FAST, przeznaczona do ćwiczeń pierwszej pomocy w przypadku zadławień, pozwala na realistyczny trening, podczas którego można przećwiczyć prawidłowe uderzenia między łopatkami oraz uciśnięcia nadbrzusza.

Dzięki takim rozwiązaniom jakość wykonywanych czynności ratowniczych oraz efektywność naszych szkoleń została zwiększona jeszcze bardziej.

Jeśli Twoja firma zatrudnia tylko kilku pracowników, wyznaczony pracownik może dołączyć do zorganizowanej grupy szkoleniowej. 

Jeśli nie dysponujesz pomieszczeniem do prowadzenia szkolenia w miejscu wykonywania swojej działalności, zapraszamy do udziału w szkoleniu w naszej siedzibie lub naszych salach szkoleniowych.

Masz pytania? Chcesz porozmawiać o ofercie?

Skontaktuj się z nami w dogodny sposób:

 • zadzwoń pod numer telefonu: 691 163 948
 • wolisz, żebyśmy my zadzwonili? Skorzystaj z niebieskiej słuchawki po prawej stronie.
 • napisz na: biuro@kompas.poznan.pl
 • skorzystaj z formularza kontaktowego (kliknij w link, żeby skorzystać z tej opcji)
Kurs pierwszej pomocy

Szkolenia - w zależności od czasu trwania - mogą obejmować zakres:

 • podstawowy
 • lub rozszerzony

 

Programy szkoleń mogą też zostać dostosowane do profilu Państwa działalności i skupiać się przede wszystkim na zagrożeniach występujących w środowisku pracy.

Każde szkolenie obejmuje również pozorowane sytuacje zagrożenia zdrowia i życia, gdzie nasi Kursanci utrwalają wiedzę merytoryczną i praktyczną zdobytą w trakcie kursu.

Przykładowy program szkolenia:

 • Aspekty prawne udzielania pierwszej pomocy
 • Bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy
 • Ocena stanu poszkodowanego - ćwiczenia
 • Postępowanie z poszkodowanym nieprzytomnym - ćwiczenia
 • Resuscytacja krążeniowo – oddechowa – ćwiczenia
 • Zastosowanie automatycznego defibrylatora zewnętrznego - ćwiczenia
 • Ciało obce w drogach oddechowych 
 • Reagowanie w sytuacji zachłyśnięcia - ćwiczenia
 • Postępowanie w nieurazowych stanach zagrożenia zdrowia i życia - zawał serca, udar mózgu, atak epilepsji, stany związane z cukrzycą
 • Postępowanie w reakcjach anafilaktycznych
 • Oparzenia
 • Porażenie prądem
 • Postępowanie z poszkodowanym urazowym
 • Zasady postępowania z ranami, opatrywanie ran (ćwiczenia)
 • Złamania, zwichnięcia, skręcenia
 • Postępowanie przy krwawieniach z nosa (ćwiczenia)

Kurs pierwszej pomocy

4 POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ Z NASZEJ OFERTY:

 1. Idealnie dobrane proporcje teorii do praktyki (zajęcia w formie warsztatów) – z nami nie będziesz się nudzić!
 2. Ćwiczenia pozwalające na sprawdzenie zdobytej wiedzy.
 3. Udział w pozorowanych sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.
 4. Przyjazna atmosfera sprzyjająca przyswajaniu wiedzy.

 

Program szkolenia obejmuje od 3 do 8 godzin, w zależności od zakresu tematycznego oraz ilości uczestników.  Na życzenie naszych Klientów czas trwania szkolenia dostosowujemy do Jego indywidualnych preferencji.

 

Każdy z uczestników naszych szkoleń otrzymuje zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu i zdobycie wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Cel kursu

Celem naszego kursu jest pomoc Pracodawcom w stworzeniu sprawnie funkcjonującego systemu ratowniczego w zakładzie pracy. Wymaga to takiego przeszkolenia pracowników, aby potrafili oni rozpoznać stany zagrożenia życia i we właściwy sposób na nie zareagować. Tak przeszkolony personel ma szansę skutecznie przeprowadzić czynności ratownicze do czasu przyjazdu wykwalifikowanych służb medycznych.

Szkolenie zostało zorganizowane w formie warsztatów, z bardzo dużym naciskiem na ćwiczenia praktyczne. Oprócz przyswojenia teoretycznych aspektów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, każdy z uczestników będzie miał okazję wziąć udział w symulowanych sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

 

Kurs pierwszej pomocy Poznań i okolice

Czy Twoi Pracownicy potrafią udzielać pomocy w stanach zagrożenia zdrowia lub życia?

Jako Pracodawca pamiętaj, że zgodnie z art. 209.1 §  1  Kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć i przeszkolić pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy oraz zwalczanie pożarów i ewakuację pracowników (link do ustawy).

Kompas logo
Kurs pierwszej pomocy Poznań
Orły bhp i ppoż - 2021
Orły kształcenia - 2021

Zaufali nam:

Kompas-Orły Edukacji 2019

 

Copyright KOMPAS Magdalena Nowak 2015-2022

Media Społecznościowe

Kompas-Orły BHP 2018
Youtube
Instagram
Twitter
facebook